Doriti să reactionati la acest mesaj? Creati un cont în câteva clickuri sau conectati-vă pentru a continua.



 
AcasaAcasa  Ultimele imaginiUltimele imagini  ÎnregistrareÎnregistrare  ConectareConectare  

 

 Fenomenul Vanga - Adevăr sau Ficțiune ?

In jos 
3 participan?i
AutorMesaj
hoss
Administrator
Administrator
hoss


masculin
Numarul mesajelor : 94
Varsta : 36
: CT :
La bine la rău,
Ușor sau greu,
Dai mereu culoare sufletului meu ...
Mă faci să râd, când îmi vine să plâng,
Oriunde aș fi te port cu mine în gând,

Tu ești doamna mea,
Și îmi spune inimă,
Că te voi iubi,
Până voi îmbătrâni.

: Health : Fenomenul Vanga - Adevăr sau Ficțiune ? Transparent
Data de inscriere : 14/06/2008

Fenomenul Vanga - Adevăr sau Ficțiune ? Empty
MesajSubiect: Fenomenul Vanga - Adevăr sau Ficțiune ?   Fenomenul Vanga - Adevăr sau Ficțiune ? EmptyMier Iun 25, 2008 2:39 pm

Vanga reprezintă unul dintre cei mai cunoscuți mediumi care au trăit pe Pământ. S-a născut la data de 31 ianuarie 1911 în orașul Strumită din Iugoslavia, în familia unor plugari săraci. A văzut lumina zilei cu două luni înainte de soroc, era foarte plăpândă, avea urechile lipite de cap și tot așa, lipite, degetele de la mâine și picioare. Mamă Vangai a murit la vârstă de trei ani, rămânând în grijă unei vecine pe nume asanita, o turcoaică bună și miloasă. L-a vârstă de douăsprezece ani, a fost prinsă de o furtună grozavă care a purtat-o la doi kilometri distanță. A fost găsită acoperită cu bucăți de pământ, pietre și crengi. Ochii erau plini de praf și nu-i mai putea deschide, având dureri îngrozitoare. Au dus-o acasă, au spălat-o și s-au străduit cu toții să-i aline durerile. I-au spălat ochii cu o infuzie din plante, au apelat la vrăjitoare și descântătoare, iau dat apa descântată și apa sfințită, dar nimic nu i-a adus alinare. Până-n seară ochii i s-au umplut cu sânge și, împreună cu irișii, s-au albit. A fost operată de un medic, dar în cele din urmă Vanga a rămas oarbă pentru totdeauna.

Familia ei compusă acum din cinci suflete s-a afundata într-o sărăcie și mai mare. Deznădejdea era deplină. Vanga plângea întreagă noapte și se rugă să se facă o minune că ea să vadă din nou, dar minunea nu s-a produs, iar ea nu se putea consolă cu gândul că stă că o greutate pe capul familiei, fără să-i poată ajută cu ceva. În 1925 a fost admisă la o Casă a orbilor. Acolo Vanga a dus o viață fericită în ciomparatie cu ceea ce trăise până atunci. Avea 18 ani, o înfățișare îngrijită, iar față ei slabă radia împăcare și mulțumire. Printre eevii Casei se află un tânăr, iar Vanga, îndată ce-i auzea glasul, inimă începea să-i bată fericit-tulburată, iar față i se încingea de căldură. Într-o zi el i-a mărturisit că o iubește și i-a propus să se căsătorească. Părinții săi erau oameni bogați și nu au avut nimic împotrivă să aibă grijă de amândoi. Vanga era atât de fericită, încât părea că nu mai atinge pământul, dar în scurt timp în locul binecuvântării părintești, Vanga aprimit o veste care i-a dat o lovitură de moarte. Tatăl ei o anunța că trebuie să se întoarcă acasă pentru a avea grijă de copii.

De aici încolo, Vanga s-a confruntat din nou cu o sărăcie lucie și chinuri inimaginabile. Ea reprezenta cel mai prețios sprijin pentru frații ei, fiind o față foarte harnică și pricepută, deși era oarbă. Ea a început să-și manifeste darul prezicerii și obișnuia uneori să vorbească cu ființe invizibile nevăzute ochilor celorlalți. A prezis și iminentă celui de-al doilea război mondial, deși cei apropiați nu au crezut-o. Cu puțin înainte că războiul să înceapă, un bărbat înalt, blond și dumnezeiesc de frumos, îmbrăcat că un războinic din antichitate, într-o armură ce strălucea în lumna lunii, călărind un câl alb, s-a oprit în față porții Vangai, a descălecat și a inrat în cămăruța întunecoasă. Iradia atâta strălucire, că înăuntru s-a făcut strălucire că ziua. S-a întors către Vanga și a glăsuit cu voce puternică: În curând lumea se va tulbură și mulți oameni vor pieri. Tu vei rămâne în acest loc și vei prooroci despre morți și vii. Nu te teme! Eu îți voi spune ce să prezici! La 6 aprilie, 1941, așa cum spusese cu un an în urmă Vanga, trupele germane au traversat graniță iugoslava.

Vanga a început să se manifeste că un adevărat canal pentru această ființă și a început să facă preziceri cu o exactita uluitoare. Din gură ei curgea un alt glas, care indică foarte precis locuri, evenimente, numele bărbaților imobilizați, care se vor întoarce vii sau care vor suferi o nenorocire. Faimă de prezicătoare a Vangai s-a răspândit și la curtea ei au început să vină o mulțime de oameni. În 1942 graniță cu Bulgaria a fost deschisă și la Vanga au început să vină oameni și din Petrici și împrejurimi. Printre aceștia se află un tânăr, Dimitar Gusterov, care a cerut-o în căsătorie și a luat-o la el acasă, în Petrici. Unii i-au zis că greșește părăsindu-și locurile natale. Vanga nu-i ascultă pentru că nu se despărțea decât de amintiri triste, mizerie și de o viață de sărăcie. Lumea a aflat repede că orașul Petrici o adăpostește pe clarvăzătoare și spre casă Vangai s-a îndreptat un puhoi de oameni. Bărbatul sau a plecat în război, în Grecia, de unde s-a intorsa în primăvară anului 1944. El a murit de ciroză, în 1962, la vârstă de 42 de ani. Când a dost adus acasă de la spital, Vanga a intrat într-un somn profund din care s-a trezit doar în clipă înmormântării. Pe urmă vorbit: "L-am condus până la locul care i-a fost hotărât".

Afluxul de oameni la porțile casei Vangai era din ce în ce mai mare, astfel că nu mai putea să se descurce și a căutat ajutorul statului. La 3 octombrie 1967 a trecut, cum se zice, să "lucreze la stat". Au fost desemnați oameni care să păstreze ordinea în față ușii sale și care să aibă liniște de odihnă și liniștea ei. S-a înființat un serviciu special în cadrul primăriei, care să înregistreze datele tuturor solicitanților. Pe scurt, în cele din urmă, Vanga a fost recunoscută oficial. Printre previziunile ei celebre se număra evenimentele din Praga, din 1968 Liban, 1982. Se Vanga a primit unor importanți șefi de care au căutat sfaturi vorbele . Printre acestea se fostul cuplu dictatorial din România. Vanga avea puterea de a vorbii cu morții. Ea vorbea despre moarte chip poetic, o femeie cu depletit. opinia ei moartea nu o trecere într-o dimensiune spatio-temporală.

Vanga a prezis evenimente marcante pentru omenire cum ar fi dezastrul de la Cernobâl, căderea URSS sau scufundarea submarinului Kursk. Oameni din toată lumea au venit să o vadă pe Vanga Dimitrova. Agenția BTA a afirmat că peste un milion de persoane au trecut pe la poartă celebrei clarvăzătoare. Aproape toate predicțiile sale au făcut referire la viețile private ale oamenilor comuni. Dușmanii acesteia au acuzat-o de fraudă și a fost chiar trimisă la închisoare pentru că a prezis cu precizie moartea lui Stalin. Vanga a murit în 1996, la vârstă de 84 de ani.

În 1988 Vanga a făcut o declarație demnă de consemnat: Suntem martori ai unor evenimente decisive le planetei. Doi dintre cei mai mari conducători ai Pământului și-au strâns mână și su semnat , pentru a dovedi că au făcut primul pas spre ajungerea la pacea universală.Dar va trece încă mult timp. Va curge încă multă apa...Va veni Al Optulea și el va semna pacea finală a planetei.

Informații preluate din cartea "Vanga", Krasimira Stoianova, Balgarski Pisatel, 1989.
Sus In jos
https://hdb21.forumgratuit.ro
Snaper
Member
Member
Snaper


masculin
Numarul mesajelor : 8
Varsta : 34
Data de inscriere : 06/07/2008

Fenomenul Vanga - Adevăr sau Ficțiune ? Empty
MesajSubiect: Re: Fenomenul Vanga - Adevăr sau Ficțiune ?   Fenomenul Vanga - Adevăr sau Ficțiune ? EmptyMar Iul 08, 2008 11:51 pm

Vanga bred... :whistle2:
Sus In jos
hoss
Administrator
Administrator
hoss


masculin
Numarul mesajelor : 94
Varsta : 36
: CT :
La bine la rău,
Ușor sau greu,
Dai mereu culoare sufletului meu ...
Mă faci să râd, când îmi vine să plâng,
Oriunde aș fi te port cu mine în gând,

Tu ești doamna mea,
Și îmi spune inimă,
Că te voi iubi,
Până voi îmbătrâni.

: Health : Fenomenul Vanga - Adevăr sau Ficțiune ? Transparent
Data de inscriere : 14/06/2008

Fenomenul Vanga - Adevăr sau Ficțiune ? Empty
MesajSubiect: Re: Fenomenul Vanga - Adevăr sau Ficțiune ?   Fenomenul Vanga - Adevăr sau Ficțiune ? EmptyMier Iul 09, 2008 12:51 am

Snaper a scris:
Vanga bred... :whistle2:

de ce ? vreu păreri despre asta.
Sus In jos
https://hdb21.forumgratuit.ro
Snaper
Member
Member
Snaper


masculin
Numarul mesajelor : 8
Varsta : 34
Data de inscriere : 06/07/2008

Fenomenul Vanga - Adevăr sau Ficțiune ? Empty
MesajSubiect: Re: Fenomenul Vanga - Adevăr sau Ficțiune ?   Fenomenul Vanga - Adevăr sau Ficțiune ? EmptyMier Iul 09, 2008 11:27 am

Pentru ca nimeni nu poate sti cind e sfirsitul lumii, si la general viitorul, iaca eu spun ca va veni o zi cind oamenii cu masina vor zbura in cosmos, apu cind tehnica va progresa pina la nivelul dat eu tot o sa fiu prezicator? Laughing
P.S Nimeni nu poate sti sfirsitul lumii, chiar si in biblie e scris asta, ca numai Dumnezeu stie(pentru cei ce cred in religie), si inca am mai vazut o lista intreaga de cite ori trebuia sa fie sfirsitul lumii, sparie numai copchii Laughing
Sus In jos
hoss
Administrator
Administrator
hoss


masculin
Numarul mesajelor : 94
Varsta : 36
: CT :
La bine la rău,
Ușor sau greu,
Dai mereu culoare sufletului meu ...
Mă faci să râd, când îmi vine să plâng,
Oriunde aș fi te port cu mine în gând,

Tu ești doamna mea,
Și îmi spune inimă,
Că te voi iubi,
Până voi îmbătrâni.

: Health : Fenomenul Vanga - Adevăr sau Ficțiune ? Transparent
Data de inscriere : 14/06/2008

Fenomenul Vanga - Adevăr sau Ficțiune ? Empty
MesajSubiect: Re: Fenomenul Vanga - Adevăr sau Ficțiune ?   Fenomenul Vanga - Adevăr sau Ficțiune ? EmptyMier Iul 09, 2008 12:36 pm

Snaper a scris:
Pentru ca nimeni nu poate sti cind e sfirsitul lumii, si la general viitorul, iaca eu spun ca va veni o zi cind oamenii cu masina vor zbura in cosmos, apu cind tehnica va progresa pina la nivelul dat eu tot o sa fiu prezicator? Laughing
P.S Nimeni nu poate sti sfirsitul lumii, chiar si in biblie e scris asta, ca numai Dumnezeu stie(pentru cei ce cred in religie), si inca am mai vazut o lista intreaga de cite ori trebuia sa fie sfirsitul lumii, sparie numai copchii Laughing

Unele lucruri prezise de acești oameni chiar se adeveresc.
Sus In jos
https://hdb21.forumgratuit.ro
Snaper
Member
Member
Snaper


masculin
Numarul mesajelor : 8
Varsta : 34
Data de inscriere : 06/07/2008

Fenomenul Vanga - Adevăr sau Ficțiune ? Empty
MesajSubiect: Re: Fenomenul Vanga - Adevăr sau Ficțiune ?   Fenomenul Vanga - Adevăr sau Ficțiune ? EmptyMier Iul 09, 2008 12:57 pm

hoss a scris:
Snaper a scris:
Pentru ca nimeni nu poate sti cind e sfirsitul lumii, si la general viitorul, iaca eu spun ca va veni o zi cind oamenii cu masina vor zbura in cosmos, apu cind tehnica va progresa pina la nivelul dat eu tot o sa fiu prezicator? Laughing
P.S Nimeni nu poate sti sfirsitul lumii, chiar si in biblie e scris asta, ca numai Dumnezeu stie(pentru cei ce cred in religie), si inca am mai vazut o lista intreaga de cite ori trebuia sa fie sfirsitul lumii, sparie numai copchii Laughing

Unele lucruri prezise de acești oameni chiar se adeveresc.

Stiu da oricum nu cred :pardon:
Sus In jos
cassini
VIP
VIP
cassini


masculin
Numarul mesajelor : 90
Varsta : 33
: CT : 黃 飛 鴻
Data de inscriere : 15/06/2008

Fenomenul Vanga - Adevăr sau Ficțiune ? Empty
MesajSubiect: Re: Fenomenul Vanga - Adevăr sau Ficțiune ?   Fenomenul Vanga - Adevăr sau Ficțiune ? EmptyMier Iul 09, 2008 1:41 pm

Eu cred in paranormal....de Vanga multe am auzit dar nush precis,drept am mai citit ca ea avea ceva deosebit dar u chiar asa cum stiu toti si multe tari adica servicii secrete ii plateau ca ea sa prezica ceva ce nu va fi sau minciuni adica...asta undeori afecta politica dintre state sau sporea economia unor tari de ex: ea spunea ca anul asta nu va fi recolta de porumb -automat la birja pretsul se ridica in nimic si cineva facea miliarde pe asta...



nush pe cit e de drept eu asa am citit undeva cigar
Sus In jos
Snaper
Member
Member
Snaper


masculin
Numarul mesajelor : 8
Varsta : 34
Data de inscriere : 06/07/2008

Fenomenul Vanga - Adevăr sau Ficțiune ? Empty
MesajSubiect: Re: Fenomenul Vanga - Adevăr sau Ficțiune ?   Fenomenul Vanga - Adevăr sau Ficțiune ? EmptyMier Iul 09, 2008 7:37 pm

cassini a scris:
Eu cred in paranormal....de Vanga multe am auzit dar nush precis,drept am mai citit ca ea avea ceva deosebit dar u chiar asa cum stiu toti si multe tari adica servicii secrete ii plateau ca ea sa prezica ceva ce nu va fi sau minciuni adica...asta undeori afecta politica dintre state sau sporea economia unor tari de ex: ea spunea ca anul asta nu va fi recolta de porumb -automat la birja pretsul se ridica in nimic si cineva facea miliarde pe asta...



nush pe cit e de drept eu asa am citit undeva cigar
:yes: Am auzit si eu asta tipa ea spunea ca anul acesta va fi multa productie de ceva, automat in tara crestea pretul la acest produs is invers chiar daca nu era corect ceea ce spunea, intrun fel i-a dicta cit politica atit si economia.
Sus In jos
Continut sponsorizat





Fenomenul Vanga - Adevăr sau Ficțiune ? Empty
MesajSubiect: Re: Fenomenul Vanga - Adevăr sau Ficțiune ?   Fenomenul Vanga - Adevăr sau Ficțiune ? Empty

Sus In jos
 
Fenomenul Vanga - Adevăr sau Ficțiune ?
Sus 
Pagina 1 din 1

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
 :: Community :: Paranormal-
Mergi direct la: