Doriti să reactionati la acest mesaj? Creati un cont în câteva clickuri sau conectati-vă pentru a continua.



 
AcasaAcasa  Ultimele imaginiUltimele imagini  ÎnregistrareÎnregistrare  ConectareConectare  

 

 Misterul triunghiului Berdmudelor

In jos 
4 participan?i
AutorMesaj
hoss
Administrator
Administrator
hoss


masculin
Numarul mesajelor : 94
Varsta : 37
: CT :
La bine la rău,
Ușor sau greu,
Dai mereu culoare sufletului meu ...
Mă faci să râd, când îmi vine să plâng,
Oriunde aș fi te port cu mine în gând,

Tu ești doamna mea,
Și îmi spune inimă,
Că te voi iubi,
Până voi îmbătrâni.

: Health : Misterul triunghiului Berdmudelor Transparent
Data de inscriere : 14/06/2008

Misterul triunghiului Berdmudelor Empty
MesajSubiect: Misterul triunghiului Berdmudelor   Misterul triunghiului Berdmudelor EmptyJoi Iun 19, 2008 12:54 am

Triunghiul Bermudelor (în engleză "The Bermuda Triangle" ), cunoscut și sub numele de "Triunghiul Diavolului", este o zonă aproximativ triunghiulară ca formă, cu cele trei colțuri localizate de Insulele Bermude, Porto Rico și Fort Lauderdale, Florida în Oceanul Atlantic.
[...]
Există unele speculații cum că în această regiune se întâmplă foarte des fenomene paranormale, cum ar fi: dispariții ale unui număr mare de vase și aparate de zbor, activități paranormale în care legile fizicii sunt violate, puse inclusiv pe seama ființelor extraterestre.
În ciuda acestor idei populare, Paza de Coastă a Statelor Unite și alte agenții citează statistici care indică faptul că numărul incidentelor de vase și avioane dispărute sau pierdute nu este mai mare decât în oricare altă zonă des circulată a lumii.
[...]
Multe din așa-zisele mistere s-au dovedit a nu fi chiar atât de misterioase sau neobișnuite la o examinare mai amănunțită, conținând erori și fabricații care în multe cazuri au circulat și recirculat timp de zeci de ani.
[...]
Primele citări și originea denumirii

Cristofor Columb a menționat animale ciudate văzute în zona triunghiului Bermudelor. El scrie că la un moment dat, el și echipajul său au văzut "lumini ciudate dansând la orizont". În altă ocazie au observat ceea ce a fost probabil un meteor căzând.
[...]
Prima mențiune documentată a disparițiilor din zonă a fost făcută în 1951 de către E.V.W. Jones într-un comentariu despre pierderi recente de vase, scris pentru agenția de presă Associated Press. Articolul lui Jones se referea la zonă sub numele "Triunghiul Diavolului" și sublinia "disparițiile misterioase" a unui număr de vase, aparate de zbor și mici ambarcațiuni din regiune.
[...]
Legenda modernă a Triunghiului Bermudelor a apărut curând după ce cinci avioane ale armatei au dispărut într-o misiune de antrenament în timpul unei furtuni puternice în 1945. Cea mai logică explicație pentru această dispariție este aceea că compasul pilotului principal lt. Charles Taylor s-a defectat. Avioanele de antrenament nu erau echipate cu instrumente de navigare care să funcționeze bine. Grupul a fost dezorientat și pur și simplu a rămas fără combustibil. Nici o forță misterioasă nu a fost implicată cu excepția efectului misterioasei forțe a gravitației asupra avioanelor fără combustibil. Este adevărat că unul de avioanele din misiunea de salvare a explodat la scurt timp după decolare dar aceasta s-a datorat mai de grabă unui rezervor defect decât unei forțe misterioase.
[...]
Pe scurt, misterul Triunghiului Bermudelor a devenit un mister pe baza mass media, care a transmis fără a cerceta speculațiile conform cărora ceva misterios se petrece în Oceanul Atlantic.
Sus In jos
https://hdb21.forumgratuit.ro
cassini
VIP
VIP
cassini


masculin
Numarul mesajelor : 90
Varsta : 33
: CT : 黃 飛 鴻
Data de inscriere : 15/06/2008

Misterul triunghiului Berdmudelor Empty
MesajSubiect: Re: Misterul triunghiului Berdmudelor   Misterul triunghiului Berdmudelor EmptyJoi Iun 19, 2008 9:46 am

am fost acolo...nui niqa asa ujasna..povesti numa... Girl sigh
Sus In jos
Veronika
Administrator
Administrator
Veronika


feminin
Numarul mesajelor : 2
Varsta : 34
: Health : Misterul triunghiului Berdmudelor Transparent
Data de inscriere : 15/06/2008

Misterul triunghiului Berdmudelor Empty
MesajSubiect: Re: Misterul triunghiului Berdmudelor   Misterul triunghiului Berdmudelor EmptyVin Iun 27, 2008 8:56 pm

e foarte real asta Smile
Sus In jos
Zaggy
VIP
VIP
Zaggy


feminin
Numarul mesajelor : 53
Varsta : 35
: CT : X) HoT (X
Data de inscriere : 15/06/2008

Misterul triunghiului Berdmudelor Empty
MesajSubiect: Re: Misterul triunghiului Berdmudelor   Misterul triunghiului Berdmudelor EmptyVin Iun 27, 2008 10:28 pm

Veronika a scris:
e foarte real asta Smile
Canefna Bounce
Sus In jos
cassini
VIP
VIP
cassini


masculin
Numarul mesajelor : 90
Varsta : 33
: CT : 黃 飛 鴻
Data de inscriere : 15/06/2008

Misterul triunghiului Berdmudelor Empty
MesajSubiect: Re: Misterul triunghiului Berdmudelor   Misterul triunghiului Berdmudelor EmptyDum Iun 29, 2008 8:04 am

Veronika , Zaggy... - am fost eu acolo, povesti cu zmei si zine dobrie....totul compus pentru turisti Wink
Sus In jos
hoss
Administrator
Administrator
hoss


masculin
Numarul mesajelor : 94
Varsta : 37
: CT :
La bine la rău,
Ușor sau greu,
Dai mereu culoare sufletului meu ...
Mă faci să râd, când îmi vine să plâng,
Oriunde aș fi te port cu mine în gând,

Tu ești doamna mea,
Și îmi spune inimă,
Că te voi iubi,
Până voi îmbătrâni.

: Health : Misterul triunghiului Berdmudelor Transparent
Data de inscriere : 14/06/2008

Misterul triunghiului Berdmudelor Empty
MesajSubiect: Re: Misterul triunghiului Berdmudelor   Misterul triunghiului Berdmudelor EmptyDum Iun 29, 2008 11:33 am

cassini a scris:
Veronika , Zaggy... - am fost eu acolo, povesti cu zmei si zine dobrie....totul compus pentru turisti Wink

cine știe.
Sus In jos
https://hdb21.forumgratuit.ro
cassini
VIP
VIP
cassini


masculin
Numarul mesajelor : 90
Varsta : 33
: CT : 黃 飛 鴻
Data de inscriere : 15/06/2008

Misterul triunghiului Berdmudelor Empty
MesajSubiect: Re: Misterul triunghiului Berdmudelor   Misterul triunghiului Berdmudelor EmptyDum Iun 29, 2008 12:34 pm

hoss a scris:
cine știe.

aha Bubles
Sus In jos
Continut sponsorizat





Misterul triunghiului Berdmudelor Empty
MesajSubiect: Re: Misterul triunghiului Berdmudelor   Misterul triunghiului Berdmudelor Empty

Sus In jos
 
Misterul triunghiului Berdmudelor
Sus 
Pagina 1 din 1

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
 :: Community :: Paranormal-
Mergi direct la: